Własne jedzenie w domu

Nie każdy z nas ma szansę na produkowanie jedzenia własnego

Nie każdy z nas ma szansę na produkowanie jedzenia własnego. Tak, wiele mówi się o tym, że produkcja własnego jedzenia wyszłaby nam na dobre, ponieważ wiedzielibyśmy co jest zawarte w takich opakowaniach oraz nie musielibyśmy się bać jakichkolwiek ulepszaczy i innych chemicznych konserwantów. Nie każdy jednak ma szansę na to, aby wyrabiać własne kiełbasy, hodować rośliny lub też zajmować się produkcją nabiałów. Czasem można jednak postarać się o stworzenie pewnych produktów żywnościowych, dzięki którym jedzenie będzie nam o wiele lepiej smakować.

Własny chleb

Jedną z takich rzeczy, które każdy z nas może samodzielnie przyrządzić w domu jest własny chleb. Wbrew powszechnym opiniom, do wypieku własnego chleba nie jest potrzebny specjalistyczny piec, jak to bywa w zakładach piekarniczych. Wystarczy dobra foremka do pieczenia ciasta o podłużnym kształcie, zwykły piekarnik oraz dobry przepis, który bez wątpienia znajdziemy w sieci. Nie obędzie się również bez składników, które zawarte są w przepisie. Jednym z podstawowych składników takiego chleba może być mąka chlebowa. Dlaczego mąka tego rodzaju, a nie dla przykładu zwykła mąka pszenna typ 750? Ponieważ mąka mająca w swojej nazwie “chlebowa” nadaje się do wypieku typowych chlebów. Z pszennej mąki ten chleb, który będziemy chcieli wypiekać nie będzie taki ciemny. Cechą charakterystyczną mąki chlebowej jest fakt, że podczas wypieku chleb, a właściwie jego skórka lekko ciemniej. Nie można jednak tego pomylić z chlebem żytnim, orkiszowym, który jest wypiekany na zupełnie innych składnikach. Chleb z mąki chlebowej to klasyk, który na pewno bardzo chętnie powitamy w swoich domach.

Własna produkcja


Jak się okazuje wypiekanie własnego chleba, czy też bułek nie zajmuje nam tak dużo czasu. Przygotowanie ciasta, odpowiednie jego zagniecenie, poczekanie na wyrośnięcie ciasta (w tym czasie można zrobić wiele innych rzeczy) nie jest takie czasochłonne, jak np. wyjście do sklepu po chleb z piekarni, która znajduje się w dalszej odległości. Prawda jest taka, że warto samodzielnie wykonywać takie pieczywo, dzięki czemu zawsze będziemy cieszyć się jego świeżością bez żadnych ulepszaczy. Do tego ten wspaniały aromat i ciepło chleba sprawią, że zniknie on szybciej niż człowiek byłby w stanie pomyśleć. Warto więc zakupić taką mąkę chlebową typ 750 (najbardziej polecana!) do własnych domów. Jeżeli ma się w domu dzieci, to warto pomyśleć o tym, aby i je wciągnąć do wspólnego przygotowania pieczywa. Dzieci uwielbiają takie sprawy i potem z wielką dumą się nimi chwalą. A taki chleb będzie na pewno o wiele zdrowszy.

Background obraz autorstwa freepik - www.freepik.com